وبلاگ

اجزای بوستر پمپ و کاربرد هر قطعه در ارتقاء فشار آب

بوستر پمپ با ساختار متشکل از پمپ، الکتروموتور، تابلو برق و اجزاء داخلی هر یک از این قطعات، و مجموعه ایی که این قطعات را کنار هم قرار می دهد، کمک فوق العاده ایی به ارتقای فشار سیستم آبرسانی کرده است. اینجا انواع قطعات و اجزای بوستر پمپ را با وظایف هر جزء خواهیم دید.

مقدمه ای در مورد بوستر پمپ

نوعی پمپ گریز از مرکز که برای افزایش فشار سیالاتی مورد استفاده قرار می گیرد مسیر مشخصی دارند، مانند افزایش فشار آب ورودی به ساختمان ها. بوستر پمپ اغلب در خطوط لوله برای افزایش فشار، جهت انتقال مایع به پمپ بعدی یا مقصد نهایی آن استفاده می شود. بسته به جریان مورد نیاز، ممکن است بوستر پمپ ها به صورت مکنده در انتهای مسیر جریان، به صورت چند مرحله ایی در طول مسیر و یا در مخزن نصب شوند.

بیشتر بوستر پمپ ها به صورت گریز از مرکز هستند که با یک یا چند پروانه، سیال را به داخل ورودی پمپ کشیده و با عبور سیال از پروانه، آن را با فشار به مسیر تخلیه پمپاژ می کند. برخی بوستر پمپ ها تک مرحله ای هستند، به این معنی که دارای یک تنها یک پروانه هستند. پیکربندی های چند مرحله ای  شامل بیش از یک پروانه وجود دارد که برای افزایش فشار بیشتر و حرکت آب به ارتفاعات بسیار بالاتر یا از طریق خطوط لوله بسیار طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

بوستر پمپ

معرفی اجزای بوستر پمپ

 

اجزای بوستر پمپ

 

راهنمای اجزای بوستر پمپ

آشنایی با اجزا بوسترپمپ

 

در ادامه می خواهیم ساز و کار اجزای بوستر پمپ را برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد آن توضیح دهیم.

پمپ و الکتروموتور

مهم ترین جزء یک مجموعه بوستر پمپ، پمپ و الکتروموتور آن می باشد که وظیفه اصلی راه اندازی و حرکت محور و پروانه بوستر پمپ را به عهده دارند. الکتروموتور انرژی الکتریکی را دریافت کرده و انرژی مکانیکی را به پمپ ارسال می نماید. در بعضی بوستر پمپ ها، پمپ و الکتروموتور از هم جدا و در برخی تحت عنوان الکتروپمپ، به هم متصل می باشند. چنانچه پمپ و موتور از هم جدا باشند، اتصال آنها به وسیله قطعه کوپلینگ انجام خواهد شد. در این مجموعه می توان از انواع الکتروموتور مانند تک فاز یا سه فاز و انواع پمپ ها بسته به نیاز شما استفاده کرد.

بوستر پمپ ها عموما شامل چند پمپ و الکتروموتور نصب شده به موازات هم می باشند که در این حالت دبی آب بین پمپ ها تقسیم می شود. استفاده از این نوع ساختار چند پمپی در بوستر پمپ بسیار کاربردی است، مخصوصا برای ساختمان های بلند و موارد صنعتی که میزان مصرف آب متغیر است، چرا که در هنگام مصرف کاربران از سیالات، پمپ اول شروع به کار می کند و در صورتی که پاسخگوی نیاز درخواستی نباشد، پمپ های بعدی به نوبت روشن خواهند شد. نکته مهم انتخاب درست الکتروموتور (1450 تا 2900 دور در دقیقه) و تعبیه یک محافظ برای مراقبت از آنها است.

البته شرایط در بوستر پمپ های آتش نشانی کمی متفاوت است، در این مورد دو پمپ که می توانند مستقل از هم فعالیت کنند نصب می شوند و هر یک قادر به تامین فشار درخواستی خواهند بود تا در شرایط خاص در صورت عدم عملکرد یکی، دیگری بتواند فعالیت پمپاژ را ادامه دهد.

تابلو برق

 

تابلو برق

تابلو برق

 

با توجه به حساسیت سیستم بوستر پمپ، مخصوصا در انواع چند پمپی و چند الکتروموتوری، کنترل و توزیع جریان الکتریکی مناسب به الکتروموتور ها بسیار مهم است. در نتیجه وظیفه ی هماهنگی دو قطب الکتریکی و مکانیکی اجزاء بوستر پمپ با تابلو برق است. تابلو برق با کنترل نوسانات شدید برق، کنترل PLC، تغییر دور، خشک کار کردن موتور و نوب عملکرد، امنیت اجزای بوستر پمپ را حفظ و استهلاک سیستم را به حداقل می رساند.

 • نکته ایی که باید در استفاده از تابلو برق مورد توجه داشته باشید، سطح ایمنی استاندارد آن است.
 • تابلو برق با وجود اجزاء زیر می تواند به این اهداف تحقق بخشد:
 • با کنتاکتور ها، کلید زنی قدرت پمپ ها را کنترل می کند
 • با فیوز ها، از سیستم در مقابل اتصالات کوتاه یا اضافه بار محافظت می کند.
 • با کنترل فاز، توالی فاز ها را برای الکتروموتورهای سه فاز کنترل می کند.
 • با کنترل بار، از اضافه بار الکتروموتور ها جلوگیری می کند.
 • با فلوتر سوئیچ، از پمپ ها هنگام خالی شدن مخزن مراقبت می کند.
 • با پرش سوئیچ، با کاهش و افزایش فشار آب، دستور وصل و قطع را به کنتاکتور ها می دهد
 • با لول کنترل، از خشک کار کردن پمپ ها جلوگیری می کند.
 • تمام اجزاء فوق به سیستم الکتریکی تابلو برق متصل هستند و دستورات عملکرد را با کنترل تابلو برق انجام می دهند.

مدار فرمان بوستر پمپ

مدار فرمان شامل نقشه تابلو برق و مدار فرمان بوستر پمپ می باشد. کارایی بوستر پمپ، استهلاک قطعات تابلو برق و میزان مصرف نیرو در کل مجموعه بوستر پمپ را مدار فرمان تنظیم می کند. مدار فرمان بوستر پمپ در دو نوع دور ثابت و دور متغیر تولید می شوند و کاربرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال مدار فرمان بوستر پمپ آتش نشانی از نوع دور ثابت و مدار فرمان بوستر پمپ خانگی و صنعتی از نوع دور متغیر می باشد.

 

گروه صنعتی تلمبه موتور غرب، ارائه دهنده کلیه تجهیزات و خدمات آبرسانی

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

 

قطعه کنترل بوستر پمپ

قطعه کنترل از مهم تریناجزای بوستر پمپ است. بیایید با هم وظایف این قطعه را مرور کنیم:

 • جهت خاموش و روشن شدن الکتروموتور ها، وقفه هایی تنظیم می کند که اگر زمانی کاهش فشار شدید در مخزن و مصرف زیاد آب، باعث روشن شدن تمام الکتروموتور ها شد، تمام آنها در یک لحظه روشن نشوند.
 • برنامه روشن شدن الکتروموتور را به نوبت تنظیم می کند.
 • در صورت افزایش فشار آب، خاموش شدن نوبتی الکتروموتور را تنظیم می کند.
 • در صورت نیاز به فعالیت یک الکتروموتور و پمپ جهت تامین فشار، بخش کنترل از فعالیت تنها یک الکتروموتور جلوگیری کرده و چرخه فعالیت را بینن الکتروموتور ها به صورت نوبتی تقسیم می کند.
 • یه قطعه به نام پنانسیومتر در قسمت کنترل و فرمان تابلوی برق تعبیه شده است که بر اساس فشار بوستر پمپ تنظیم شده است. در صورتی که فشار کمتر از میزان تنظیم شده باشد، فرکانس اینورتر را افزایش می دهد.

بوستر پمپ ها با دو مدار قدرت تعبیه شده اند که یکی با برق شهری است و یکی با خروجی اینورتر. قطعه کنترل بر اساس تعویض کار نوبتی الکتروپمپ ها، قادر به تغییر مدار برق شهری و مدار برق اینورتر به هر کدام از الکتروموتور ها می باشد.

اجزاء بخش مکش بوستر پمپ

مکش الکتروپمپ و خروجی از مخزن را اجزاء مکش تشکیل می دهند که شامل یک کلکتور لوله ای می باشد.

شیر فلکه ها: در صورت آسیب دیدگی هر یک از پمپ ها، باید شیر فلکه ای جهت تعویض آن و عدم نیاز به خاموش کردن سیستم وجود داشته باشد.

فلنج: فلنج امکان اتصال قطعات مختلف بوسترپمپ را ایجاد می کند.

صافی: از ورود و عبور ذرات و اجسام جلوگیری می کند.

لرزه گیر: از انتقال لرزش و ارتعاشات پمپ به سیستم لوله کشی جلوگیری می کند.

اجزای بوستر پمپ بخش دهش ساختاری مانند بخش مکش دارد و خروجی الکتروپمپ را به شبکه مصرف متصل می کندو شامل اجزاء زیر می باشد:

 • فلنج و مهره ماسوره : جهت اتصال قطعات بوستر پمپ
 • مغزی و تبدیل
 • لرزه گیر
 • شیر فلکه

کلکتور مکش و دهش

کلکتور قطعه ایی است که سیالات از طریق آن، بعد از عبور از اتصالات و شیرآلات به پمپ وارد و از طریق کلکتور دهش از پمپ خارج می شوند. تنها کلکتور های گالوانیزه به لحاظ بهداشتی جهت انجام این وظیفه تایید می شوند. البته در بوستر پمپ ها آتش نشانی که نیاز به تحمل فشار بسیار ضروری تر از حفظ بهداشت است، لازم است از انواع پر قدرت آن استفاده شود.

مانومتر

فشار ورودی و خروجی سیالات را اندازه گیری می کند. از قابلیت های دیگر مانومتر توانایی نمایش فشار هر یک از پمپ ها به صورت جدا نیز می باشد.

مخزن دیافراگمی

از دیگر اجزای بوستر پمپ که خیلی روی ایمنی پمپ ها و کاهش استهلاک آنها موثر است، مخزن دیافراگمی می باشد. مخزن تحت فشار در صورت خالی شدن، سیستم را خاموش می کند. مخزن دیافراگمی از خالی شدن مخزن تحت فشار و خاموش و روشن شدن مکرر پمپ جلوگیری می کند و همین باعث افزایش طول عمر پمپ و عملکرد بهینه آن می شود.

پرشر ترانسمیتر

این قطعه می تواند میزان فشار آب را کنترل کند. به عنوان مثال در بوستر پمپ های دور متغیر، می تواند فشار آب را در یک سطح معینی ثابت نگه دارد. این قطعه در بوستر پمپ های دور ثابت مانند بوستر پمپ های آتش نشانی نیز کاربرد دارد و می توان میزان فشار پمپ را تعیین کرد.

پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ مختص بوستر پمپ های دور ثابت، برای تعیین حداقل و حداکثر فشار بوستر پمپ می باشد.

کوپلینگ

در صورتی که برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی از الکتروپمپ (پمپ و الکتروموتور چسبیده) استفاده شود، نیازی به استفاده از کوپلینگ نیست، اما جهت استفاده از الکتروموتور و پمپ جدا از هم، اتصال آنها برای گردش محور پروانه، به کوپلینگ نیاز دارد. اندازه کوپلینگ حتما باید با قطر شافت پمپ و الکتروموتور متناسب باشد.

شاسی بوستر پمپ

تمام قطعاتی که پیشتر توضیح دادیم، باید در یک مجموعه ثابت و منظم با یکدیگر فعالیت کنن و این وظیفه ی به نظر ساده اما بسیار مهم شاسی بوستر پمپ می باشد. شاسی باید مستحکم و استاندارد باشد تا بتواند علاوه بر گرد هم آوردن و عدم از هم پاشیدگی قطعات بوستر پمپ، از انتقال ارتعاشات و لرزش بوستر پمپ به محیط خارجی جلوگیری کند.

چنانچه می خواهید بوستر پمپ خود را سرویس یا تعمیر کنید، مقاله تعمیر بوستر پمپ را مطالعه نمایید. گروه صنعتی و بازرگانی تلمبه موتور غرب، خدمات فروش انواع بوستر پمپ را در سراسر ایران تقبل خواهد کرد، جهت مشاوره رایگان در مورد نحوه انتخاب بهترین بوستر پمپ متناسب با نیاز شما، با گروه فنی مهندسی مجموعه، تماس بگیرید.

عملکرد تابلو برق راه‌اندازی پمپ و الکتروموتور

تابلو برق و پمپ

عملکرد تابلو برق در پمپ و الکتروموتور

 

اگر شما از یک پمپ طبقاتی، پمپ لجن‌کش، پمپ شناور، بوستر پمپ و یا هرگونه الکتروموتوری که با استفاده از نیروی برق کار می‌کند استفاده می‌کنید، یکی از دغدغه‌های اصلی سروکار داشتن با این الکتروموتورها، کنترل و ایجاد برق متناسب با آن‌ها است.

اکثر پمپ‌ها و الکتروموتورها دارای تنظیمات تقسیم انرژی ورودی و خروجی خود نیستند؛ ازاین‌رو در تمام مدت، به یک میزان مشخصی انرژی دریافت می‌کنند و به میزان مشخصی انرژی دفع می‌کنند. اگر میزان سیالات ورودی به این پمپ‌ها و یا میزان کارکرد موردنیاز برای الکتروموتورها همیشه یکسان بود، این امر مشکل‌ساز نبود، اما حقیقت این است که این عوامل متغیر هستند و ممکن است گاهی اوقات زیاد و کم شوند. به همین دلیل شاید لازم نباشد که پمپ و یا الکتروموتور تمام مدت در حداکثر انرژی خود کار کند و در شرایطی که لازم نیست این مقدار انرژی را هدر دهند.

شاید هم این دستگاه‌ها در شرایطی قرار بگیرند که نیاز باشد از حداکثر توان خود و یا گاهی اوقات حتی بیشتر، کار کنند تا بتوانند کارکرد موردنیازشان را انجام دهند! اینجاست که تابلو‌های برق به کمک شما می‌آیند. نحوه عملکرد تابلو برق بوستر پمپ به‌طورکلی به این شکل است که میزان برق ورودی به آن‌ها را کنترل می‌کند و تنظیمات مختلفی را برای شما مهیا می‌سازد تا بتوانید با توجه به شرایط آن‌ها را تغییر دهید تا از انرژی ورودی، حداکثر استفاده را ببرید.

تابلو برق وظیفه پخش و کنترل انرژی را دارد ازاین‌رو آشنا شدن با عملکرد آن برای هرکسی ضروری است. تابلو برق معمولاً در یک گاراژ، زیرزمین یا اتاق خشک‌شویی نصب می‌شود. وقتی پنل آن را باز می‌کنید، قطع کننده‌های مدار را در دو ستون مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، یک کلید اصلی بالای ستون‌ها وجود دارد که برق را برای کل خانه (و یا دستگاه موردنظر) کنترل می‌کند.

سرویس و تعمیر بوستر پمپ

 

دستی در حال تعمیر بوستر پمپ

سرویس و تعمیر بوستر پمپ

 

اهمیت عیب یابی و تعمیر بوستر پمپ، در اهمیت و استفاده ی بالای بوستر پمپ و پمپ در مجموعه الکتروموتورها می باشد که امروزه خیلی از کارهای سنگین ما را که قبلاً نیازمند توجه دائم بود، به‌ راحتی و بالاترین دقت در خانه ها و کارخانه ها انجام می‌دهند.

نحوه صحیح نگهداری و سرویس بوستر پمپ

با رعایت عوامل ایمنی می‌توانید از بروز ایراد و تعمیر بوستر پمپ خود جلوگیری کنید که نهایتاً منجر به صرفه‌حویی بالایی در هزینه‌های شما می‌شود. اگر مسئولیت مراقبت و نگهداری مداوم یک بوستر‌ پمپ را بر عهده دارید، باید درنظر داشته باشید که بوستر‌پمپ باید سالانه توسط یک مهندس حرفه ای پمپ سرویس شود.

اگر اصول نحوه صحیح نگهداری از بوستر پمپ را هم رعایت می‌کنید، نباید کاملا از بررسی و سرویس آن چشم‌ پوشی کنید. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، علاوه بر قرارداد تعمیر و نگهداری منظم، باید با یک مهندس حرفه ای بوستر پمپ نیز تماس بگیرید:

 • ارتعاش بیش از حد از پمپ.
 • صدای اضافی که توسط پمپ ایجاد می شود (توجه داشته باشید که صدای اضافی پمپ را باید با در نظر گرفتن مدل پمپ بررسی کنید، پمپ های بزرگتر ممکن است سر و صدای بیشتری داشته باشند و لزوماً این سر و صدا به دلیل وجود ایراد فنی در آن نیست).
 • فشار کم آب.
 • آب بدون فشار.
 • زنگ زدگی یا تخریب در هر یک از قطعات پمپ.
 • نشت از لوله یا واحد پمپ.
 • افزایش غیر عادی در قبض های انرژی.

عیب یابی و علائم خرابی بوستر پمپ باید با دقت انجام شود، در غیراین صورت بوستر پمپ در انجام وظیفه اصلی خود یعنی کنترل فشار آب و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ناموفق می‌ماند.

گروه تلمبه موتور غرب ارائه دهنده کلیه تجهیزات و خدمات آبرسانی شامل انواع پمپ، الکتروموتور، تابلو برق، بوستر پمپ و دیگر تجهیزات مرتبط با بخش آبرسانی. گستره مشتریان تلمبه موتور غرب: کشاورزان، کارخانجات صنعتی، شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی، انبوه سازان مسکن و دیگر صنایع مرتبط با بخش انتقال آب و سیالات.

گروه صنعتی تلمبه موتور غرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *