سیم پیچی الکتروموتور

آموزش مراحل سیم پیچی الکتروموتور 1 و 3 فاز+ لوازم سیم پیچی

اهمیت سیم پیچی الکتروموتور در چیست؟ به دلیل استفاده های خیلی زیاد الکتروموتور ها (موتور های الکتریکی)، امروزه در سال 1400، می توان انواع الکتروموتور ها را در هر مکانی که دسترسی به برق وجود دارد، یافت.

این امر به این دلیل است که الکتروموتورها بسیار ساده، اما با بازدهی بالا عمل می کنند و هزینه نصب و ساخت آنها کاملا مقرون به صرفه است. از زمان اختراع الکتروموتورها در انگلستان در سال ۱۸۲۴، این موتورها جایگاه خود را در خانه های مسکونی و کارخانه ها تثبیت کردند. موتورهای تک فاز و سه فاز که هر یک مناسب شرایط کاری متنوع می باشد، با رعایت چند نکته اساسی، قابل نصب هستند و پس از نصب می‌توان از آن‌ها برای کارهای متفاوتی همچون، انتقال برق، انتقال آب و تامین برق ماشین‌های کارخانه‌ای و ... استفاده نمود. سیم پیچی موتور های الکتریکی از اهمیت بالایی در کارکرد آنها دارد، به همین جهت در ادامه می خواهیم نحوه سیم پیچی انواع الکتروموتور ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از مهم‌ترین مراحل نصب و نگهداری این موتورها، سیم پیچی الکتروموتور است. هنگامی که می‌خواهید یک الکتروموتور را نصب کنید باید پس از نصب آن بر روی جایگاه مورد نظر مرحله سیم پیچی الکتروموتور را انجام دهید و یا حتی ممکن است با قطع و وصل شدن برق و یا سوختن یکی از سیم ها مجبور شوید که دوباره الکتروموتور خود را سیم پیچی کنید و در این شرایط، رعایت کردن اصول سیم پیچی الکتروموتور بسیار مهم است، زیرا با وصل کردن سیم ها به منابع برقی اشتباه، ممکن است فاجعه رخ دهد و یا حتی موتور شما بسوزد.

 

امنیت و لوازم سیم پیچی الکتروموتور

لوازم سیم پیچی الکتروموتور

دستکش مخصوص 

پیش از آنکه به الکتروموتور دست بزنید و تغییراتی در سیم‌پیچی آن ایجاد کنید، باید حتماً عوامل امنیتی را رعایت کنید. الکتروموتور همانطور که از نامش پیداست یک موتور برقی است که بدین معناست که جریان برق به صورت مداوم و یا غیر مداوم از این دستگاه عبور می‌کند و دست زدن به سیم های آن، همیشه خطر برق گرفتگی دارد. از این رو پیش از دست دادن الکتروموتور حتماً از دستکش های مخصوص برای خنثی کردن جریان برق استفاده کنید که اگر در سیم پیچی الکتروموتور تک فاز و ۳ فاز شما ایرادی وجود داشته باشد که از آن خبردار نباشید، برق به دست شما انتقال پیدا نکند و دچار برق گرفتگی نشوید. دستکش تنها یکی از لوازم سیم پیچی الکتروموتور است و شما باید پیش از هرگونه تعمیر و تغییر دفترچه راهنمای الکتروموتور خود را بخوانید و لوازم موردنیاز آن را آماده کنید.

ابزار های معمول و دانش فردی

تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور به ابزارهای خوب و مهمتر از همه، به دانش استفاده از هر یک نیاز دارد. زمینه سیم پیچی الکتروموتور نیز از این قاعده مستثنی نیست. برق و عوامل تعمیر و نگهداری باید در انتخاب ابزار درنظر گرفته شوند و سپس نحوه استفاده از هر یک، بررسی شود. علاوه بر لوازم سیم پیچی الکتروموتور که به‌طور معمول استفاده می‌شوند، همانند پیچ‌گوشتی، انبردست، دم باریک و فازسنج، ابزارهای ویژه ای نیز وجود دارد که انجام برخی از تکنیک ها را آسان تر می کند.

لوازم اتوماتیک سیم پیچی

همچنین، مجموعه ای از ابزارهای برقی موجود در بازار امروز به شما کمک می کند تا کارهای مختلف را با سرعت بیشتری و معمولاً به روش کارآمدتری انجام دهید. در اکثر موارد تهیه این لوازم خاص اجباری نیست اما بعضی از الکتروموتور ها هستند که برای بازگشایی و اعمال تغییر در آنها باید این ابزارهای خاص را تهیه کنید. در حالی که بسیاری از مشاغل عمده تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور، برای پروژه های اساسی خود به سراغ فروشندگان اتوماتیک رفته اند و از لوازم سیم پیچی الکتروموتور اتوماتیک استفاده می‌کنند، در خیلی از کارخانه ها و خنه های مسکونی که از الکتروموتور استفاده می کنند نیاز به تعمیر و سیم پیچی خیلی پیچیده نیست و می‌توان با همان وسایل و ابزار قدیمی و معمول آنها را با هزینه بسیار کمتر نسبت به لوازم اتوماتیک تعمیر نمود.

 

تست چرخش کارآمد موتورها پس از سیم پیچی الکتروموتور

تست چرخش موتورها پس از سیم پیچی الکتروموتور

برای تست و چرخش کارآمد موتورها، ابزار خاص و تجهیزات آزمایش لازم است. در ادامه لیستی کوتاه از لوازم سیم پیچی الکتروموتور تهییه شده است. درنظر داشته باشید که این لیست حده‌اقل لوازم موردنیاز را درخود جای داده است:

1 چکش ۴۵۰ گرمی (۱۶ اونسی)

1 چکش ۳۴۰ گرمی‌ (۱۲ اونسی) به همراه یک پیچ‌گوشتی بزرگ

1 پیچ گوشتی ۷.۵ سانتی (۳ اینچی)

1 چکش چوبی

1 قیچی کوچک

 

فرمول سیم پیچی الکتروموتور تک فاز و 3 فاز 

فرمول سیم پیچی الکتروموتور تک فاز و 3 فاز

الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز معمول‌ترین الکترو موتور ها در بازار هستند. به طور کلی ساخت الکتروموتور تک فاز آسانتر از الکتروموتور سه فاز است به همین دلیل است که تفاوت مشهودی در سیم پیچی الکتروموتور تک فاز و 3 فاز وجود دارد که باید به آن توجه کنید اما فرمول سیم پیچی الکتروموتور تغییر چندانی نمی‌کند و شما با یادگیری آن و رعایت کردن چند نکته می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

سیم پیچی الکتروموتور تک فاز

موتورهای القایی تک فاز در ولتاژها و فرکانسهای مختلف برای مناطق مختلف جهان ارائه می شوند. برای ایالات متحده آمریکا، موتورهای تک فاز معمولاً در 110/115 ولت یا 220/230 ولت ارائه می شوند که این استاندارد جهانی در ایران نیز رعایت می‌شود و این ولتاژها  به راحتی در دسترس هستند. 60 هرتز هم فرکانس منبع تغذیه معمولی در سراسر جهان است.

در حالی که فرمول سیم پیچی الکتروموتور باید برای تمام موتورهای متناوب خازن تقسیم دائمی تکفاز موجود در بازار یکسان باشد، رنگهای سیم سرب برای سازندگان مختلف متفاوت است.

برای یک موتور استاندارد 3 سیمه، رنگ سیم سرب به طور معمول سفید، قرمز و سیاه است. رنگ سیاه همیشه به حالت خنثی (N) متصل است. هر دو رنگ سفید و سیاه به 2 ترمینال خازن اختصاصی متصل می شوند. وقتی  (L) از طریق ترمینال خازن به سیاه یا قرمز متصل شود، موتور در جهت مورد نظر شروع به چرخش می کند. برای موتورهای نوع جعبه ترمینال، همین فرمول سیم پیچی الکتروموتور انجام می‌شود. با این حال، ترمینال ها دارای مارک Z2 ، U2 و U1 هستند. برای موتورهای تک فاز، خازن برای عملکرد راه اندازی آن بسیار مهم است. بدون گشتاور(دور) راه اندازی ارائه شده توسط خازن، محبور می‌شوید با چرخش دستی شافت به روشن شدن موتور کمک کنید. این به گونه‌ای شبیه پروانه های قدیمی در هواپیمای قدیمی است، پس اگر خازن کار نکرد، نگران نشوید زیرا می‌توانید به صورت دستی موتور را راه بی‌اندازید.

توسط تعداد بالای ترمینال های خازن گیج نشوید. از نظر الکتریکی، این همان خازن های سنتی از نوع دو ترمینال است که فقط یک ترمینال را در هر طرف ارائه می دهد و تغییری در فرمول سیم پیچی الکتروموتور ایجاد نمی‌کند.

 


محصولات الکتروموتور تک فاز گروه تلمبه موتور غرب:

الکتروموتور تک فاز صنعتی دو خازنه

الکتروموتور تک فاز خازن دائم

الکتروموتور کولری تک فاز


 

سیم پیچی الکتروموتور 3 فاز

در سیم پیچی الکتروموتور 1 فاز و سه فاز همانطور که گفته شد تفاوت چندانی وجود ندارد و باید همان مراحل را طی کنید، اما به دلیل پیچیده‌تر بودن الکتروموتور سه فاز، چند مرحله به کار شما اضافه می‌شود.

موتورهای القایی سه فاز معمولاً در 220/230 ولت و 50/60 هرتز در ایالات متحده ارائه می شوند که همانند الکتروموتور تک فاز، این استاندارد نیز در ایران  رعایت می‌شود. (در برخی مواردی که انرژی بالایی موردنیاز است ممکن است 460 ولت نیز ارائه شود. موتورهای سه فاز می توانند با سرعت ثابت یا با VFD (درایو فرکانس متغیر) برای کاربردهای با سرعت متغیر کار کنند.

برای یک موتور سه فاز 3 سیم، ما رنگ سیم یکسان داریم. 3 مرحله از منبع تغذیه با L1 (R) ،L2 (S) و L3 (T) برچسب گذاری می شوند. قرمز را به L1 (R)، سفید را به L2 (S) و سیاه را به L3 (T) وصل کنید. برای موتورهای نوع جعبه ترمینال، ترمینال ها با U ،V و W برچسب گذاری می شوند. فرمول سیم پیچی الکتروموتور یکسان است. برای تغییر جهت چرخش، هر دو اتصال بین R ،S و T را تغییر دهید.

در صورت وجود اضافه بار یا شافت قفل شده، سوئیچ الکترومغناطیسی یا عملکرد حرارتی الکترونیکی VFD برای جلوگیری از فرسودگی موتور توصیه می شود.

احتمالاً متوجه شده اید که در سیم پیچی الکتروموتور سه فاز خازنی وجود ندارد. با موتورهای تک فاز، یک خازن برای تولید منبع تغذیه چند فاز مورد نیاز است. با موتورهای سه فاز، خازن لازم نیست. در نهایت، فراموش نکنید که موتورها را با پایانه زمینی محافظ اختصاصی (PE) به زمین متصل شوند تا از آسیب دیدگی پرسنل جلوگیری کند.

همانطور که می‌بینید اگر در سیم پیچی الکتروموتور تک فاز و 3 فاز عوامل امنیتی را رعایت کنید، دفترچه راهنما موتور را مطالعه کنید و از فرمول سیم پیچی الکتروموتور پیروی کنید، به راحتی می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید.

 


محصولات الکتروموتور 3 فاز گروه تلمبه موتور غرب:

الکتروموتور سه فاز تک دور بدنه آلومینیومی

الکتروموتور سه فاز بدنه چدنی با توان کمتر از 18.5 کیلووات

الکتروموتور سه فاز بدنه آلومینیومی B14


 

هزینه سیم پیچی الکتروموتور

در نهایت، یکی از عوامل مهمی که باید در نگهداری از الکتروموتور خود درنظر بگیرید، هزینه سیم پیچی الکتروموتور است. همانطور که گفته شد فرمول سیم پیچی الکتروموتور آنچنان هم پیچیده نیست و در صورت بلد بودن آن، می‌توان در ۱۰ دقیقه و یا کم‌تر سیم پیچی را انجام داد. با اینحال اگر لوازم سیم پیچی الکتروموتور را ندارید و یا از مهارت لازم برخوردار نیستید، باید از یک متخصص درخواست کنید که این کار را برای شما انجام دهند. در این صورت هزینه سیم پیچی الکتروموتور شما کمی افزایش خواهد یافت، چون همانطور که گفته شد، الکتروموتورها ممکن است به دفعات نیازمند تعمیر و سیم پیچی شوند.

به طور کلی هزینه سیم پیچی الکتروموتور به چند عامل بستگی دارد:

اولین عامل، موقعیت الکتروموتور شما است؛ به عنوان مثال، اگر الکتروموتور شما زیر زمین است و یا دسترسی به آن سخت است، هزینه بالاتر می‌رود.

دومین عامل نوع الکتروموتور شما است؛ هرچه الکتروموتور پیچیده‌تر باشد هزینه سیم پیچی الکتروموتور نیز بالاتر می‌رود. به عنوان مثال اگر الکتروموتور شما از نوع خاص سنسور‌دار است، سیم پیچی آن نیازمند دقت بیشتری است.

سومین عامل، امنیت الکتروموتور شما است. گاهی اوقات برای الکتروموتورهایی که در فضای عمومی نصب می‌شوند و یا قرار است برق لوازم امنیتی یک شرکت خاص را تامین کنید، موارد امنیتی بر روی آن اعمال می‌شود تا سارقان نتوانند به راحتی آن را باز کنند. در این صورت، بهترین انتخاب شما، تماس با شرکتی است که این الکتروموتور را برای شما نصب کرده است. استخدام متخصصی که بتواند این عوامل امنیتی را دور بزند، هزینه سیم پیچی الکتروموتور را افزایش می‌دهد.

جهت سفارش و خرید انواع الکتروموتور مورد نیاز و انجام مراحل نصب و راه اندازی، بهترین انتخاب شما؛ شرکت تلمبه موتور غرب می باشد.

 


مقالات مرتبط گروه تلمبه موتور غرب:

راهنمای خرید و مشخصات انواع الکتروموتور تک فاز+مقایسه قیمت

تابلو برق فشارقوی چیست؟ اجزاء، نحوه استفاده و قیمت آن

راهنمای خرید و مشخصات انواع الکتروموتور تک فاز+مقایسه قیمت

نصب تابلو برق سه فاز و تک فاز و موارد استفاده از آن‌ها

تابلو برق راه‌اندازی پمپ و الکتروموتور


گروه تلمبه موتور غرب ارائه دهنده کلیه تجهیزات و خدمات آبرسانی شامل انواع پمپ، الکتروموتور، تابلو برق، بوستر پمپ و دیگر تجهیزات مرتبط با بخش آبرسانی. گستره مشتریان تلمبه موتور غرب: کشاورزان، کارخانجات صنعتی، شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی، انبوه سازان مسکن و دیگر صنایع مرتبط با بخش انتقال آب و سیالات.


چاپ   ایمیل

Related Articles