وبلاگ

تعمیر بوستر پمپ

راهنمای سرویس و تعمیر بوستر پمپ

اهمیت عیب یابی و تعمیر بوستر پمپ ها در اهمیت و استفاده ی بالای بوستر پمپ و پمپ در مجموعه الکتروموتورها می باشد، که امروزه خیلی از کارهای سنگین ما را که قبلاً نیازمند توجه دائم بود، به‌ راحتی و بالاترین دقت در خانه ها و کارخانه ها انجام می‌دهند. با سرویس بوستر پمپ به صورت منظم، هزینه های تعمیر را از خود دور کنید.

در میان این پمپ‌های آب، بوستر پمپ‌ از محبوبیت خاصی بدلیل اندازه کوچیک، قیمت مقرون به صرفه و عملکرد مفید، برخوردار هستند. فناوری استفاده شده در ساخت بوستر پمپ‌ها ساده اما مفید است که موجب می‌شود که سالیان سال بدون هیچ ایرادی کار کنند و نیاز به تعمیر بوستر پمپ را به حداقل برسانند.

اما بعضی اوقات، به دلیل رعایت نکردن نحوه صحیح نگهداری از بوستر پمپ، این پمپ‌ها دچار مشکل می‌شوند. ممکن است  نوسانات شدید ولتاژ هم به موتور صدمه وارد کنند و یا حتی آب وارد مخزن موتور شود و آن را بسوزاند. به طور کلی از پمپ آب در محیط‌‌های بسته و مرطوب استفاده می‌شود که به ندرت ترددی از آنجا صورت می‌گیرد، به همین دلیل ممکن است که بوستر پمپ شما در طول زمان دچار ایراداتی شده باشد و شما متوجه آن نشدید و فقط زمانی که از کار افتاده، متوجه لزوم تعمیر بوستر پمپ شوید.

خوشبختانه تقریباً تمام قطعات یک بوستر پمپ قابل تعمیر و یا تعویض هستند و می‌توانید با  سرویس بوستر پمپ به صورت منظم، به عمر آن بی‌افزایید. در تمامی این موارد بهتر است با رعایت اصول نگهداری از بروز مشکل پیشگیری کنید، اما اگر هم بوستر پمپ شما دچار مشکل شد لازم نیست نگران شوید، چون معمولاً مشکل، قابل حل است. در ادامه به بررسی نحوه صحیح نگهداری از بوستر پمپ و عیب یابی و علائم خرابی بوستر پمپ می‌پردازیم و سپس راه حل تعمیر و به کار انداختن مجدد بوستر پمپ خراب را خواهیم آموخت.

نحوه صحیح نگهداری و سرویس بوستر پمپ

سرویس بوستر پمپ

با رعایت عوامل ایمنی می‌توانید از بروز ایراد و تعمیر بوستر پمپ خود جلوگیری کنید که نهایتاً منجر به صرفه‌حویی بالایی در هزینه‌های شما می‌شود. اگر مسئولیت مراقبت و نگهداری مداوم یک بوستر‌ پمپ را بر عهده دارید، باید درنظر داشته باشید که بوستر‌پمپ باید سالانه توسط یک مهندس حرفه ای پمپ سرویس شود. سرویس بوستر پمپ و تعمیر بوستر پمپ های شما از طریق یک برنامه منظم سرویس پمپ، مزایای زیادی دارد. در ادامه به بعضی از مزایای رعایت نحوه صحیح نگهداری از بوستر پمپ می‌پردازیم.

 • کاهش خطر خرابی غیرمنتظره
 • افزایش کارایی بوستر پمپ
 • کاهش خطر آسیب ناشی از سوعمل عملکرد پمپ
 • رضایت بالاتر اعضا از ساختمان در بوستر پمپ های خانگی
 • کاهش صدا و ارتعاش پمپ
 • اصلاح مشکلات کوچک قبل از اینکه به مشکلات بزرگتر (و گران تر) تبدیل شوند.

در طول سرویس بوستر پمپ باید یک‌سری اصول رعایت شوند و تعدادی از اجزای اصلی برای ارزیابی سلامت آنها در این فرایند، بررسی می شوند.

بوستر پمپ 

بوستر پمپ چیست + خرید انواع مختلف بوستر پمپ آتش نشانی و خانگی

بررسی اجزاء و انواع بوستر پمپ دور ثابت و متغیر آبرسانی در مصارف خانگی و آتش نشانی به همراه لیست قیمت و خرید از تلمبه موتور غرب.

عیب یابی و علائم خرابی بوستر پمپ

علائم خرابی بوستر پمپ

اگر دستگاه شما دچار ایرادی شده است، ابتدا باید تمام اجزای آن بررسی شود تا ایرار پیدا شود. پیش از تعمیر بوستر پمپ، این موارد باید بررسی شوند. اطلاعات پمپ از جمله شماره سریال، کیلووات، ولت، فاز آمپر و غیره را بگیرید و موارد زیر را بررسی نمایید:

 • توپی شیر مخزن آب.
 • کارکرد لوله های ورودی و شیرآلات.
 • کارکرد لوله خروجی و NIR / سوپاپ ها.
 • مخازن تحت فشار را بررسی کنید.
 • بررسی فشار مخزن.
 • بررسی سلامت بدنه مخزن.
 • بررسی سنسور فشار؛
 • بررسی حسگر (سنسور) فشار بالا و فشار پاییت.
 • سیستم کنترل سرعت.
 • اتصال فاز
 • میزان ساعت فعالیت بوستر پمپ.
 • چرخش موتورها.
 • آمپرهای در حال اجرا.
 • بررسی سیم امنیتی اتصال به زمین.
 • بررسی سنسور سیم اتصال به زمین.
 • بررسی پنل.
 • لامپهای صفحه را بررسی کنید.
 • پمپ ها را چک کنید.
 • بازگرداندن موتور به حالت اتوماتیک (در صورت تغییر).

در طول بازرسی، اجزای حیاتی مانند بلبرینگ تعویض می شوند. پس از بازرسی، گزارش کاملی برای برجسته کردن هر زمینه ای که نیاز به کار تعمیراتی دارد یا ممکن است به زودی مورد توجه قرار گیرد، باید صادر شود. همانطور که می‌بینید، تعمیر بوستر پمپ و سرویس بوستر پمپ نیازمند عیب یابی حرفه ای می باشد پس اگر صلاحیت انجام این کار را ندارید بهتر است به اجزای پمپ دست نزنید و از باز کردن آن خودداری کنید، زیرا که نداشتن ابزار و دانش کافی در هنگام سرویس و تعمیر بوستر پمپ ممکن است وضعیت پمپ را از قبل هم وخیم‌تر سازد و شما را بیش از پیش متحمل هزینه های بالای تعمیر کند.

علائمی که نشان می‌دهند بوستر پمپ شما به تعمیر نیاز دارد

علائم نشان دهنده نیاز به تعمیر بودن بوستر پمپ

اگر اصول نحوه صحیح نگهداری از بوستر پمپ را هم رعایت می‌کنید، نباید کاملا از بررسی و سرویس آن چشم‌ پوشی کنید. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، علاوه بر قرارداد تعمیر و نگهداری منظم، باید با یک مهندس حرفه ای بوستر پمپ نیز تماس بگیرید:

 • ارتعاش بیش از حد از پمپ.
 • صدای اضافی که توسط پمپ ایجاد می شود ( توجه داشته باشید که صدای اضافی پمپ را باید با در نظر گرفتن مدل پمپ بررسی کنید، پمپ های بزرگتر ممکن است سر و صدای بیشتری داشته باشند و لزوماً این
 • سر و صدا به دلیل وجود ایراد فنی در آن نیست).
 • فشار کم آب.
 • آب بدون فشار.
 • زنگ زدگی یا تخریب در هر یک از قطعات پمپ.
 • نشت از لوله یا واحد پمپ.
 • افزایش غیر عادی در قبض های انرژی.

عیب یابی و علائم خرابی بوستر پمپ باید با دقت انجام شود، در غیراین صورت بوستر پمپ در انجام وظیفه اصلی خود یعنی کنترل فشار آب و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ناموفق می‌ماند.

برای عیب یابی صحیح، باید اجزای بوستر پمپ را بشناسید

اجزای بوستر پمپ

الکتروموتور

مهم ترین جزء یک مجموعه بوستر پمپ، پمپ و الکتروموتور آن می باشد که وظیفه اصلی راه اندازی و حرکت محور و پروانه بوستر پمپ را به عهده دارند. الکتروموتور انرژی الکتریکی را دریافت کرده و انرژی مکانیکی را به پمپ ارسال می نماید. در بعضی بوستر پمپ ها، پمپ و الکتروموتور از هم جدا و در برخی تحت عنوان الکتروپمپ، به هم متصل می باشند.

تابلو برق

با توجه به حساسیت سیستم بوستر پمپ، مخصوصا در انواع چند پمپی و چند الکتروموتوری، کنترل و توزیع جریان الکتریکی مناسب به الکتروموتور ها بسیار مهم است. در نتیجه وظیفه ی هماهنگی دو قطب الکتریکی و مکانیکی اجزاء بوستر پمپ با تابلو برق است. تابلو برق با کنترل نوسانات شدید برق، کنترل PLC، تغییر دور، خشک کار کردن موتور و نوب عملکرد، امنیت اجزاء بوستر پمپ را حفظ و استهلاک سیستم را به حداقل می رساند.

پمپ

پمپ و موتور پمپ قلب تپنده بوستر پمپ است. برخی از انواع بوستر پمپ ها تنها یک پمپ و برخی چند پمپ دارند که با پنل برد های تابلو برق کنترل می شوند.

مدار فرمان بوستر پمپ

مدار فرمان شامل نقشه تابلو برق و مدار فرمان بوستر پمپ می باشد. کارایی بوستر پمپ، استهلاک قطعات تابلو برق و میزان مصرف نیرو در کل مجموعه بوستر پمپ را مدار فرمان تنظیم می کند. مدار فرمان بوستر پمپ در دو نوع دور ثابت و دور متغیر تولید می شوند و کاربرد متفاوتی دارند.

قطعه کنترل بوستر پمپ

قطعه کنترل از مهم ترین اجزای بوستر پمپ است. بیایید با هم وظایف این قطعه را مرور کنیم:

جهت خاموش و روشن شدن الکتروموتور ها، وقفه هایی تنظیم می کند که اگر زمانی کاهش فشار شدید در مخزن و مصرف زیاد آب، باعث روشن شدن تمام الکتروموتور ها شد، تمام آنها در یک لحظه روشن نشوند.

برنامه روشن شدن الکتروموتور را به نوبت تنظیم می کند.

در صورت افزایش فشار آب، خاموش شدن نوبتی الکتروموتور را تنظیم می کند.

در صورت نیاز به فعالیت یک الکتروموتور و پمپ جهت تامین فشار، بخش کنترل از فعالیت تنها یک الکتروموتور جلوگیری کرده و چرخه فعالیت را بینن الکتروموتور ها به صورت نوبتی تقسیم می کند.

اجزاء بخش مکش بوستر پمپ

شیر فلکه ها: در صورت آسیب دیدگی هر یک از پمپ ها، باید شیر فلکه ای جهت تعویض آن و عدم نیاز به خاموش کردن سیستم وجود داشته باشد.

فلنج: فلنج امکان اتصال قطعات مختلف بوسترپمپ را ایجاد می کند.

صافی: از ورود و عبور ذرات و اجسام جلوگیری می کند.

لرزه گیر: از انتقال لرزش و ارتعاشات پمپ به سیستم لوله کشی جلوگیری می کند.

اجزاء بخش دهش بوستر پمپ

بخش دهش ساختاری مانند بخش مکش دارد و خروجی الکتروپمپ را به شبکه مصرف متصل می کندو شامل اجزاء زیر می باشد:

فلنج و مهره ماسوره : جهت اتصال قطعات بوستر پمپ

مغزی و تبدیل

لرزه گیر

شیر فلکه

کلکتور مکش و دهش

کلکتور قطعه ایی است که سیالات از طریق آن، بعد از عبور از اتصالات و شیرآلات به پمپ وارد و از طریق کلکتور دهش از پمپ خارج می شوند. تنها کلکتور های گالوانیزه به لحاظ بهداشتی جهت انجام این وظیفه تایید می شوند.

مانومتر

فشار ورودی و خروجی سیالات را اندازه گیری می کند. از قابلیت های دیگر مانومتر توانایی نمایش فشار هر یک از پمپ ها به صورت جدا نیز می باشد.

مخزن دیافراگمی

از دیگر اجزاء بوستر پمپ که خیلی روی ایمنی پمپ ها و کاهش استهلاک آنها موثر است، مخزن دیافراگمی می باشد. مخزن تحت فشار در صورت خالی شدن، سیستم را خاموش می کند.

پرشر ترانسمیتر

این قطعه می تواند میزان فشار آب را کنترل کند. به عنوان مثال در بوستر پمپ های دور متغیر، می تواند فشار آب را در یک سطح معینی ثابت نگه دارد. این قطعه در بوستر پمپ های دور ثابت مانند بوستر پمپ های آتش نشانی نیز کاربرد دارد و می توان میزان فشار پمپ را تعیین کرد.

پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ مختص بوستر پمپ های دور ثابت، برای تعیین حداقل و حداکثر فشار بوستر پمپ می باشد.

کوپلینگ

در صورتی که برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی از الکتروپمپ (پمپ و الکتروموتور چسبیده) استفاده شود، نیازی به استفاده از کوپلینگ نیست، اما جهت استفاده از الکتروموتور و پمپ جدا از هم، اتصال آنها برای گردش محور پروانه، به کوپلینگ نیاز دارد. اندازه کوپلینگ حتما باید با قطر شافت پمپ و الکتروموتور متناسب باشد.

شاسی بوستر پمپ

تمام قطعاتی که پیشتر توضیح دادیم، باید در یک مجموعه ثابت و منظم با یکدیگر فعالیت کنن و این وظیفه ی به نظر ساده اما بسیار مهم شاسی بوستر پمپ می باشد.

اهمیت نگهداری از بوستر پمپ

بوستر پمپ‌ یک عضو اساسی در تحویل آب در فشارهای قابل استفاده در املاک تجاری، بخش دولتی و مسکونی است. بوستر پمپ فشار آب منبع تغذیه شما به طور معمول فقط در فشارهای قابل استفاده آب تأمین می کند که منجر به صرفه‌جویی در هزینه شما می‌شود. البته به طور معمول بوستر پمپ‌ها توانایی انتقال آب به بیش از ۳ طبقه را ندارند. ساختمان های بلند سه طبقه یا بیشتر معمولاً آب را در مخزن ذخیره آب سرد معمولاً در مناطق زیرزمین تأمین می كنند و با این شیوه از طریق پمپ های تقویت كننده آب به محل های مورد نیاز و خانه های جداگانه تحویل داده می شود.

اندازه مجموعه بوستر پمپ تقویت کننده آب مطابق با تقاضای آب و تعداد طبقه و یا  فشار لازم است. به طور معمول سیستم های چند پمپ با درجه اضافی در تنظیمات آماده به کار برای اطمینان از تداوم تأمین آب در صورت خرابی پمپ، طراحی می شوند. سیستم های تک و چند پمپ باید به طور دوره ای نگهداری شوند تا از خطر و ناراحتی تأمین آب قطع شود. تعمیر بوستر پمپ در این شرایط که چندین پمپ به صورت ردیفی باهم کار می‌کنند کمی سخت‌تر است.

نصب، سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ آب خانگی

پمپ آب با عملکردی ساده اما کارآمد، آب را به بخش‌های مختلف سازه منتقل می‌کند؛ ازاین‌رو هم برای خانه‌های مسکونی و هم برای کارخانه‌های بزرگ و کوچک وسیله‌ای ضروری به‌حساب می‌آید. در اولین قدم برای استفاده از آن باید با نصب صحیح پمپ آب آشنا باشید زیرا که اگر پمپ آب درست نصب نشود، می‌تواند موجب اتلاف انرژی و یا حتی خراب شدن موتور پمپ شود. سپس باید با راهنمای نگهداری و استفاده از پمپ آب آشنا شوید زیرا پمپ آب همانند تمام الکتروموتورهای دیگر نیازمند ‌به توجه هست و نباید از آن بیش‌ازحد توانش کار کشید و یا پمپ را در شرایط نامطلوبی استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی 

انوع بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی

ازلحاظ محبوبیت استفاده بوستر پمپ خانگی در رتبه اول در مقایسه با دیگر بوستر پمپ‌ها قرار می‌گیرد. بوستر پمپ خانگی برای برطرف کردن مشکل فشار پایین در مناطق مختلف خانه استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر خانه ویلایی بزرگی دارید و فشار شیر آب حمام کم‌تر از فشار شیر آشپزخانه است، بوستر پمپ خانگی می‌تواند این مشکل را حل کند.

بوستر پمپ آتش‌نشانی

فشار و حجم کافی آب برای یک بوستر پمپ آتش‌نشانی قابل‌ اعتماد بسیار مهم است. اگر قادر به دریافت فشار یا حجم مناسب از منبع آب خود نیستید، یا اگر ارتفاع هدف خیلی زیاد است ، ممکن است از بوستر پمپ آتش‌نشانی سود زیادی ببرید! طبق NFPA 13D، بوستر پمپ‌ها (متشکل از پمپ، مخزن و کنترل‌ها) راه‌ حل ارجح برای تعدادی از مشکلات تأمین آب هستند که ممکن است هنگام نصب یک آب‌پاش آتش مواجه شوید.

بوستر پمپ آتش نشانی فاقد اینورتر و پرشر ترانسمیتر است، چرا که اغلب این انواع بوستر پمپ، دور ثابت می باشند. اما پمپ های تقویتی خانگی باید این لوازم را در تابلو برق خود داشته باشند تا بتوانند کار مداوم و منظم بوستر پمپ را برای تنظیم و حفظ فشار آب منطقه، حفظ کنند. بوستر پمپ اتش نشانی، در آبرسانی اطفا حریق استفاده می شود و برای استفاده به عنوان پمپ آب خانگی و صنعتی مناسب نمی باشند. 

بوستر پمپ 

بوستر پمپ چیست + خرید انواع مختلف بوستر پمپ آتش نشانی و خانگی 

بررسی اجزاء و انواع بوستر پمپ دور ثابت و متغیر آبرسانی در مصارف خانگی و آتش نشانی به همراه لیست قیمت و خرید از تلمبه موتور غرب.

Related Articles